اسلواکی کشوری است در اروپای مرکزی و پایتخت آن براتیسلاوا است. این کشور از غرب با جمهوری چک و اتریش، ازشمال با لهستان، از شرق با اوکراین و از جنوب با مجارستان هم مرز است . شهرت این کشور کوچک در اروپای مرکزی با جمعیت پنج میلیون نفری به مراكز تفریحی آن است. ، اسلواکی به سرزمین قصرهای افسانه ای معروف است.
اسلواکی دارای دموکراسی پارلمانی به همراه قوه مقننه (مجلس)، قوه مجریه (رئیس جمهور و دولت) و قوه قضائیه (دادگاه مطابق قانون اساسی) می باشد. اسلواکی ازماه می سال  ٢٠٠۴ یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. همچنین این کشور از ماه سپتامبر سال  ۲۰۰۷ به مجموعه کشورهای عضو معاهده شنگن پیوست.
اسلواکی کاملا تابع بازار اروپا است و با موازین حقوقی و تجاری مطابق با استاندارد های اتحادیه اروپا ساخته شده است. براتیسلاوا با قرار گرفتن بین  اتریش و مجارستان تنها پایتخت دنیاست که با دو کشور هم مرز می باشد. این کشور دارای ویژگی هایی است که به آن موقعیت خاصی می دهد.
اسلواکی اصلاحات ساختاری بزرگی انجام داد که به این کشور کمک نمود تا فاصله اش را در مقایسه با کشورهای پیشرفته عضو اتحادیه اروپا کاهش دهد. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که سرمایه گذاری از هر نوع در جمهوری اسلواکی درحال حاضر ارزش افزوده  فوق العاده ای را بهمراه خواهد داشت. اصلاحات امور مالیاتی و تغییرات اقتصادی همراه با نیروی انسانی ارزان و ماهر، اسلواکی را به بهشت سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

اسلواکی در راستای اعطای اقامت به متقاضیان مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در این کشور برنامه ای را تدارک دیده است که در آن شما نیاز به بیزنس پلن و طرح توجیهی برای تجارت و نحوه سرمایه گذاری خود خواهید داشت، ایی طرح بایستی جزو طرحهای مورد تائید دولت باشد در غیر اینصورت طرح از طرف دولت تائیدیه نخواهد گرفت.
برای تحقق این امر، نیاز به تاسیس و ثبت شرکت در این کشور است، با این انتخاب شما بعد از گذشت ۵ سال به اقامت دائم اسلواکی (شنگن) دست خواهید یافت.

نکته بارز در اخذ اقامت اسلواکی این است که با ثبت شرکت در این کشور و بدون نیاز به حضور دائمی، متقاضی و خانواده وی قادر خواهند بود تا زندگی خود را در هر یک از ۲۶ کشور اروپایی که تمایل داشته باشند ادامه دهند.
اکثر جوانان اسلواکی تحصیلات دانشگاهی دارند و به همین خاطر مسلط به زبان انگلیسی می باشند، از این حیث کشور اسلواکی در میان کشورهای اروپایی، پنجمین کشور دو زبانه اروپاست. امنیت بالای اجتماعی در کنار زیر ساخت های شهری و خدمات رفاهی عمومی، در حد استاندارهای اروپایی باعث شده است که نظر علاقمندان به زندگی در اروپا ، به این کشور جلب شود. شاید برای همین است که کشور اسلواکی بدلیل جمعیت کم و فضای اقتصادی رو به توسعه، مقررات ساده تری را نسبت به دیگر کشورهای اروپایی برای تاسیس شرکت و اخذ اقامت برای اتباع غیر اروپایی تدوین کرده است .

اقامت اسلواکی در طول مدت ۵ سال اول بصورت اقامت موقت و در پایان هر دوره به شرط نداشتن سوء پیشینه، بدهی مالیاتی و بدهی بیمه قابل تمدید میباشد، در مدت این ۵ سال، هر ساله متقاضی می بایست تسویه حساب مالیاتی شرکت خود را از اداره مالیات دریافت نموده، حق بیمه سالانه خود را پرداخت و همچنین دارای عدم سوء پیشینه کیفری باشد ، که در این صورت متقاضی میتواند در انتهای این دوره ۵ ساله، تقاضای اخذ اقامت دائم اسلواکی را برای خود و خانواده خود به سازمان امور مهاجرین کشور اسلواکی ارائه نماید . و پس از اخذ اقامت دائم واجد شرایط میشوند که فایل شهروندی تشکیل داده و متعاقب طی کردن روال قانونی و مدت زمان مربوطه، تابعیت آن کشور را اخذ و پاسپورت اسلواکی را دریافت نمایند. از مزایای ثبت شرکت در اسلواکی آنست که حتی در مرحلۀ اول کار نیز ،پس از دریافت کارت اقامت موقت یک ساله، متقاضی میتواند براحتی در حوزه کشورهای شنگن رفت و آمد کرده و زندگی، کار، تحصیل و تجارت نماید.

بیزنس و سرمایه گذاری در اسلواکی و اخذ اقامت شنگن از طریق آن دارای برخی مزایای منحصر بخود است. شما قادر خواهید بود که بدون ویزا به تمامی کشورهای اروپایی حوزه شنگن سفر نموده و یا در آنها آزادانه کار، زندگی، تحصیل، تجارت کرده و یا ملک و اتومبیل خریداری نمایید و حسابهای بانکی در بانکهای اروپایی داشته باشید. برای اخذ اقامت اسلواکی محدودیت سنی و شرط زبان وجود ندارد. با اخذ اقامت اسلواکی امکان اقدام و اجازه بی قید و شرط برای ویزای ورود به دیگر کشورها از جمله انگلستان ، آمریکا ، کانادا و استرالیا وجود خواهد داشت. با اخذ اقامت اسلواکی شما بهمراه خانواده خود میتوانید از استانداردهای زندگی اروپایی لذت برده و با این استانداردها تجارت جدید و پایداری را در اروپا پایه ریزی نمایید. در کشور اسلواکی همچنین میتوانید از مالیات های پایین تر نسبت به دیگر کشورهای اروپایی استفاده کرده و با پرداخت هزینه کمتر، کمک به گسترش تجارت خود نمایید. همچنین با این اقامت میتوانید از وام های بانکی با بهره های پایین در اروپا استفاده کنید. با اقامت اسلواکی همچنین میتوانید از امکانات رایگان درمانی و رفاهی در اتحادیه اروپا استفاده کنید.

موقعیت بی نظیر جغرافیایی اسلواکی که درمرکزی ترین نقطه اروپا قرار گرفته است، باعث شده تا شرکتهای تجاری که در اسلواکی فعالیت اقتصادی می کنند دسترسی آسان به دیگر کشورهای اروپایی را داشته باشند. بطور مثال فاصله براتیسلاوا پایتخت اسلواکی، تا شهر وین پایتخت اتریش فقط ۵۵ کیلومتر می باشد و یا فاصله براتیسلاوا تا شهر پراگ پایتخت جمهوری چک کمتر از چهار ساعت است که این امر دسترسی به بازارهای بیشتر در کشورهای همسایه را برای صاحبان سرمایه و کار میسر مینماید. تاسیس شرکت و اخذ اقامت از کشوری اروپایی که عضوی از شنگن است با مخارج اندک، قدمت چندانی نداشته و راهی جدید در امور مهاجرتی محسوب میگردد. از این رو تاسیس شرکت و سرمایه گذاری در کشور اسلواکی با شرایط سهل تر و کم هزینه تر، از بهترین گزینه های اخذ اقامت اروپا محسوب میگردد.